Aprīļa un maija mēneša aizsargājamās sugas - silpurenes

Aprīlis un maijs ir silpureņu mēneši. Latvijā var sastapt meža un pļavas silpurenes – abas ir ļoti krāšņas un dekoratīvas sugas, taču tās ir apdraudētas.

Pļavas silpurene. Foto: Valda Baroniņa

Pavasarī, kad dabā vēl dominē brūnā krāsa, sausos un saulainos priežu mežos uzzied meža silpurene Pulsatilla patens. Tas ir neliels gundegu dzimtas augs, kas biežāk sastopams Latvijas austrumdaļā. Augs ir viscaur mīksti apmatots un izceļas ar ļoti dekoratīviem, koši violetiem ziediem. Meža silpurenes vispirms uzzied un tikai vēlāk parādās lapas.

Meža silpurenes. Foto: Maija Medne

Savukārt pļavas silpurene Pulsatilla pratense šobrīd ir pilnos ziedos un nereti to vairāk pamana tieši pēc ziedēšanas, jo tās augļi arī ir blīvi apmatoti un atgādina spurainu parūku. Arī pļavas silpurene ir blīvi apmatota, taču tā zied reizē ar lapu plaukšanu un tās ziedi ir blāvi violeti vai iesārti un nokareni. Pļavas silpurenes sastopamas sausos, skrajos mežos, smilšainās nogāzēs, kā arī piejūra sun iekšzemes kāpās. Īpaši izteikti izplatīta šī suga Piejūras zemienē.

Meža un pļavas silpurenes apdraud to izplūkšana un izrakšana, kā arī gaišo, skrajo mežu aizaugšana ar krūmiem un bieza sūnu slāņa veidošanās.

Projekta finansētāji un partneri