Decembra mēneša aizsargājamā suga - caurumainā menegācija
Decembra mēnesī daudzi dodas dabā, lai meklētu materiālus dabai draudzīgu svētku dekoru izgatavošanai. Līdz ar to, šis laiks ir īpaši nozīmīgs, lai atgādinātu par svarīgo līdzsvaru starp svētku gaišumu un dabas aizsardzību. Bieži vien mēs pat nenojaušam, cik trausla ir mūsu apkārtējā vide un kā neapdomīgas rīcības rezultātā varam kaitēt retām un apdraudētām sugām. Tieši tādēļ, kā šī mēneša aizsargājamo sugu, esam izvēlējušies caurumaino menegāciju (Menegazzia terebrata) - ķērpi, kuru sastopot dabā, būtu svarīgi to tur atstāt un saudzēt.
Caurumainās menegācijas laponis ir lapveida, rozetveida vai nenoteiktas formas. Ķērpja daivu virspuse lielākoties ir pelēki zaļgana, dažreiz centrālajā daļā tumšāka, matēta, retāk mazliet spīdīga, kaila, ar apaļām vai ovālām atverēm, kuru dēļ ķērpis ieguvuis savu lativsko nosaukumu. Serde balta, iekšā ar dobumu. Apakšpuse ļoti krunkaina, melna, uz malām gaišāka, redzama melna apmale.
Latvijā sugas lielākā populācijas daļa koncentrējas austrumu daļā, izklaidus valsts ziemeļu, centrālajā daļā un Kurzemē. Pēdējo gadu laikā atradņu skaits ir ievērojami palielinājies, kas saistīts ar dabas ekspertu pieaugošajām zināšanām par šīs sugas noteikšanu un konstatēšanu.
Suga galvenokārt sastopama vecos, dabiskos melnalkšņu mežos ar paaugstinātu un stabilu gaisa mitrumu. Sugu visvairāk negatīvi ietekmē mežizstrādes un meliorācijas izraisītas pārmaiņas biotopos.
Ja dodoties dabā ieraugi caurumaino menegāciju - ziņo par novērojumu Dabas aizsardzības pārvaldei vai portālā Dabasdati.lv. Priecāsimies saņemt ziņas un fotogrāfijas ar sugas novērojumiem arī mūsu Facebook lapā.