Decembra mēneša suga - lielais susuris

Decembra mēneša sugu izvēlējās projekta LIFE For Species sociālo tīklu sekotāji. Paldies visiem, kuri nobalsoja! Ar lielu balsu pārsvaru par decembra mēneša sugu tika izvēlēts viens no mīlīgākajiem pretendentiem - lielais susuris (Glis glis). 

Šobrīd gan lielo susuri dabā sastapt neizdosies - susuris ir devies ziemas miegā. Tā ir lielākā susuru suga, kas garumā var sasniegt līdz pat 18 cm. Lielais susuris sver 100-150 gramus, bet gatavojoties ziemas miegam, rudenī dzīvnieciņa svars var sasniegt 200 gramus. Lielā susura augšpuse ir vienkrāsaina - jauniem īpatņiem pelēka vai pat sudrabaini pelēka, kamēr sāni un apakšpuse ir izteikti gaišāka, bet pieaugušajiem dzīvniekiem balta vai dzeltenīgi baltgana. Dzīvnieks barojas galvenokārt ar augu izcelsmes barību. Pārsvarā barībā ietilpst visdažādāko augu sēklas, ogas, augļi (lielākoties tiek apēsts tikai to mīkstums, nevis miza) un sēnes. Izteikti pastiprināti uzbarošanās norit, kad nogatavojas ozolzīles un lazdu rieksti. 

Lielais susuris dzīvo kokos un ir aktīvs tieši naktīs, izņemot ziemas periodu, kad tas 7-8 mēnešus pavada ziemas miegā. Ja ir kādi nelabvēlīgi apstākļi, kā piemēram nepietiekoši barības resursi, susuris miega stāvoklī var pavadīt arī ilgāku laiku. Ziemas miegu dzīvnieks pavada ierokoties augsnē, bet dienas slēptuves lielākoties atrod koku dobumos. 

Lielais susuris var ziemot gan vienatnē, gan vienkopus ar citiem sugas pārstāvjiem. Ziemas guļa sākas oktobrī (pieaugušie dzīvnieki ielien ziemas migās agrāk par jaunajiem), bet atmodas periods sākas ap maija vidu. Pirmie mostas tēviņi, un pavasarī dzīvnieki no migas iznāk zaudējuši ap 30-40% no ķermeņa svara.

Sugas izplatības karte. Autors: Jānis Ukass

Lielo susuri apdraud mežistrāde, kailcirtes un veco ozolu atmiršana. Suga ir iekļauta Latvijas īpaši aizsargājamo suga sarakstā.

Latvijā aizsargājams ir arī mazais susuris, kurš par mēneša sugu tika izvirzīts pagājušā gada decembrī. Par mazo susuri vairāk lasi šeit.

Projekta finansētāji un partneri