Jūlija mēneša aizsargājamā suga - sarkanvēdera ugunskrupis

Jūlijā kā mēneša sugu vēlamies izcelt kādu patiesi košu dīķa iemītnieku - sarkanvēdera ugunskrupi (Bombina bombina). Latvijā sugu galvenokārt apdraud tieši dīķu aizaugšana, jo samazinās gan piemērotu nārsta vietu skaits, gan dzīvotņu skaits. 

Foto autors: Marek Szczepanek

Sarkanvēdera ugunskrupis ir neliela izmēra - vidēji sasniedz vien 5-6 cm garumu. Krupīša mugurpuse var būt brūnos vai olīvpelēkos toņos, un to rotā tumšāki plakumi. Vēderpuse zilganmelna ar spilgti sarkaniem vai oranžiem plankumiem, kuru dēļ suga arī ieguvusi savu latvisko nosaukumu. Acs zīlītei sirdsveida forma. Ja dodoties dabā sastopi šo reto sugu, esi uzmanīgs, jo tās ādas sekrēts ir toksisks.

Foto: Mihails Pupiņš

Sugas vairošanās periods ir izstiepts un ilgst no maija līdz jūnijam, lai gan tēviņu vokalizēšana dzirdama līdz pat rudenim. Viss aktivitātes periods tiek pavadīts ūdenstilpēs - lielākoties dīķos un grants vai kūdras karjeros. Nārstam tiek izvēlētas ūdenstilpnes, kurās ūdens līmenis ir patstāvīgs, suga nelabprāt izvēlas dīķus smilšainos krastos, priekšroku dod mālainām augsnēm. 

Sarkanvēdera ugunskrupja tēviņš nārsta laikā no mātītes atšķiras ar tumšbrūnām dzimumtulznām priekškāju iekšpusē. Kopējais ikru skaits ir neliels (~300), tie vairāku piciņu veidā tiek novietoti uz zemūdens veģetācijas. Kurkuļi izšķiļas pēc 4-10 dienām, tiem raksturīga augsta astes spura ar tīklainu struktūru. Sarkanvēdera ugunskrupja kurkuļi biežāk uzturas aizaugušās vietās ūdens slānī, to metamorfoze notiek augusta otrajā pusē, jauno dzīvnieku garums pēc metamorfozes ir vidēji 1-1.5 cm. Pārtiek gan no nelieliem ūdens (odu kāpuri u.c.), gan piekrastes bezmugurkaulniekiem (zirnekļveidīgie, divspārņi, kukaiņu kāpuri). Suga visbiežāk ziemo uz sauszemes.

Sugas izplatības karte Latvijā. Autors: Jānis Ukass

Ugunskrupji sāk vairoties divu gadu vecumā, bet lielāko daļu no vairotiesspējīgās populācijas sastāda 4-5 gadu veci īpatņi. Sugas maksimālais dzīves ilgums dabā ir tikai 6 gadi tēviņiem un 7 gadi mātītēm, lai gan nebrīvē maksimālais reģistrētais dzīves ilgums ir aptuveni 20 gadi.

LIFE FOR SPECIES projekta laikā veiktās izpētes rezultātā, suga novērtēta kā jutīga (VU).

Ja dodoties dabā ieraugi sarkanvēdera ugunskrupi, ziņo par novērojumu Dabas aizsardzības pārvaldei vai portālā Dabasdati.lv. Priecāsimies saņemt ziņas un fotogrāfijas ar sugas novērojumiem arī mūsu Facebook lapā.

Projekta finansētāji un partneri