Jūlija mēneša suga - jumstiņu gladiola

Dodoties vasaras piedzīvojumos, daba var kļūt par mūsu ceļvedi, iepazīstinot ar dabas vērtībām un bagātībām. Viena no tām ir arī mūsu šī mēneša suga - jumstiņu gladiola (Gladiolus imbricatus L.)

Foto: T. Kebert

Vērīgākie dabas draugi varbūt jau būs pamanījuši, ka šogad aizsargājamās gladiolas uzziedējušas Jēkabpils novada dabas liegumā "Eglone". Pateicoties Latvijas valsts mežu veiktajiem apsaimniekošanas darbiem, dabas liegumā tika veicināta labvēlīga vide retās gladiolas dzīvotnei, kas ļāva atjaunoties lielam skaitam gladiolu atradnēm.

Sugas izplatības karte Latvijā. Autors: Jānis Ukass

Jumstiņu gladiola ir daudzgadīgs īrisu dzimtas augs, kas garumā var sasniegt līdz pat 70cm. Auga ziedi ir ļoti krāšņi - dažādās violeti sārtās nokrāsās. Tomēr, neskatoties uz ziedu dekoratīvo dabu, ļoti aicinām cilvēkus būt saudzīgiem un tos neplūkt, kā arī nemēģināt skaisto augu pārstādīt savā dārzā.

Jumstiņu gladiola zied jūnijā un jūlijā. Suga sastopama mitrās un purvainās pļavās, palieņu pļavās, retāk mēreni mitrās pļavās, krūmājos, mežmalās, grāvjos uz mežu stigām, un pavisam reti arī sausākās vietās.

Augu iespējams atpazīs arī pastmarku kolekcionāri, jo krāšņajai sugai 2021. gadā tika veltīta Latvijas pasta pastmarka.

Foto: Christer Johansson

Ja dodoties dabā ieraugi jumstiņu gladiolu - ziņo par novērojumu Dabas aizsardzības pārvaldei vai portālā Dabasdati.lv. Priecāsimies saņemt ziņas un fotogrāfijas ar sugas novērojumiem arī mūsu Facebook lapā.

Projekta finansētāji un partneri