Oktobra mēneša aizsargājamā suga - ērkšķu plūme 

Vai zināji, ka Latvijā ir tikai viena savvaļas plūmju suga? Tā ir oktobra mēneša aizsargājamā suga - ērkšķu plūme (Prunus spinosa).  

Ērkšķu plūme. Foto: Hans Braxmeier

Ērkšķu plūme ir vidēja lieluma rožu dzimtas plūmju ģints suga, kas izskatās kā krūms vai mazs koks. Augu var atpazīt pēc tā ērkšķiem, kas arī devuši tam skanīgo nosaukumu. Krūma miza ir pelēka, bet auga pumpuri - smaili. Protams, vislabāk augs zināms tieši pēc tā tumšajiem augļiem, kas ir ēdami un no kā citviet Eiropā nereti taisa vīnu un ievārījumus.  

Ērkšķu plūmes ziedi. Foto: Annette Meyer

Ērkšķu plūme zied aprīļa beigās un maija sākumā, bet augļi nogatavojas ļoti vēlu - sākot no augusta beigām un līdz pat oktobra sākumam. Interesanti, ka augs var dzīvot līdz pat simts gadiem! Tomēr, neskatoties uz tā ilgmūžību, Latvijā ērkšķu plūmes ir ārkārtīgi retas un dabā sastopami tikai atsevišķi eksemplāri. Tikmēr Skandināvijā un citviet Eiropā, augs veido blīvas, ērkšķaini necaurejamas kopas un tiek uzskatīts par izskaužamu sugu. Sugas izplatība Latvijā šobrīd tiek izvērtēta un vēl nav zināms tās aizsardzības statuss nākotnē.

Ērkšķu plūmes izplatība Latvijā. Karte: Jānis Ukass
Projekta finansētāji un partneri