Veiksmīgi noslēgusies projekta LIFE FOR SPECIES starptautiskā konference

Aizvadītajā nedēļā veiksmīgi noslēdzās projekta LIFE FOR SPECIES starptautiskā konference “Safeguarding Biodiversity: Red Lists and Beyond”. Konference norisinājās no 18. līdz 20. septembrim, Rīgā, lai gan dalībniekiem bija iespēja pieslēgties arī attālināti (hibrīdformātā). Pasākumā piedalījās vairāk kā 140 dalībnieki, pārstāvot 14 valstis, tostarp Filipīnas, Nepālu un ASV.

Konferences pirmajā dienā ikvienam dalībniekam bija iespēja pievienoties kādai no četrām ekskursiju grupām, kas tika organizētas kopā ar “Nordic Batltic LIFE Platform meeting” pasākuma dalībniekiem (vairāk informācijas šeit). 

Vienā no ekskursiju maršrutiem pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar lielo susuri (Glis glis). Foto: Jānis Ukass.

Maršrutu daudzveidība sniedza iespēju iepazīties ar aizsargātām sugām Siguldā, doties iepazīt upju atjaunošanas mehānismus Ziemeļlatvijā, iepazīt dabas aizsardzības pasākumus, kas īstenoti Krustkalnu dabas rezervātā, kā arī dabas aizsardzības piemērus Rietumlatvijas reģionā. Katrs no maršrutiem visas dienas garumā sniedza padziļinātu ieskatu Latvijas LIFE projektu paveiktajā, daloties ar vērtīgu pieredzi sugu un dabas aizsardzībā.

Konferences moderatore Eva Johansone. Foto: Jānis Ukass.

Konferences otrajā dienā - 19. septembrī - notika svinīga tās atklāšana, kam sekoja 11 daudzpusīgas un izglītojošas mutiskās prezentācijas par sadarbību sugu aizsardzībā, sugu monitorēšanu un daudzām citām tēmām. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja iepazīties arī ar 27 postera prezentācijām un aktīvi piedalīties to apspriešanā.

Papildus informācija par konferenci pieejama tās mājaslapā, detalizēta pasākuma programma pieejama šeit.

Konferences key-note runātāji. No kreisās pirmājā foto: Malin Rivers (UK); Emily Beech (UK); Nicklas Jansson (Zviedrija); Dmitrijs Teļnovs (Latvija);  Joan Van Baaren (Francija). Foto: Jānis Ukass.

Konferences key-note lektore Christina Biggs (ASV) no Re:wild, stāstot par pazudušo sugu meklēšanu pasaulē (attālināti, Zoom platformā).

19. septembra vakarā norisinājās konferences svinīgās vakariņas, kuru laikā dalībniekus priecēja Latviešu Biedrības nama folkloras klubs “Rīgas danči”. Ikvienam bija iespēja iejusties gan dziedātāja, gan dejotāja lomā, iepazīt pasaulē mazāko skatuvi un pasaulē lielāko kokli.

Konferences noslēdzošajā dienā, 20. septembrī, tika sniegtas 13 prezentācijas, kas ietvēra tādas tēmas, kā dabas komunikācija, dažādu sugu aizsardzības mehānismi un vēl daudzas citas. Paralēli aizvadīta arī datubāzu sesija “Bioloģiskās daudzveidības datu sistēmas: datu glabāšana, analīze un koplietošana” ar 9 ziņojumiem Dabas aizsardzības pārvaldes projekta koordinatora Jēkaba Dzeņa vadībā.

Foto: Jānis Ukass.

Abu prezentāciju dienu laikā, dalībniekiem bija iespēja nobalsot par saviem favorītiem gan no mutisko prezentētāju, gan postera prezentāciju, gan databāzu sesijas prezentāciju loka. Pasākuma noslēgumā projekta vadītāja labāko vietu ieguvējiem piešķīra diplomus un nelielas piemiņas balvas. 

Mutisko prezentētāju vidū 1. vietu dalībnieku simpātiju balsojumā ieguva key-note lektors no Zviedrijas - Nicklas Jansson, kurš sniedza padziļinātu ieskatu inovatīvos risinājumos aizsargājamu bezmugurkaulnieku sugu mitekļu izveidē. Otro vietu ieguva prezentētājs no Nepālas - Narayan Prasad Koju, kurš pasākumam bija pieslēdzies attālināti. Narayan stāstījums sniedza ieskatu sniega leopardu sugas izpētes darbos, sabiedrības iesaistē pētījumu veikšanā, kā arī attainoja cilvēku un dabas harmoniju Nepālas kalnos. 

Daļa no apbalvojumu saņēmējiem. No kreisās: Ilze Matisone, Jānis Kotāns, Dmitrijs Teļnovs, Nicklas Jansson, Elza Birbele. Foto: Jānis Ukass.

Trešo vietu saņēma LIFE FOR SPECIES projekta bezmugurkaulnieku sugu grupas vadītājs no LU un key-note lektors Dmitrijs Teļnovs, kura prezentācijā tika atspoguļots projekta LIFE FOR SPECIES veikums reto un apdraudēto sugu aizsardzībā Latvijā.

Posteru sesijā pirmo vietu ieguva Elza Birbele ar posteri par smilšu krupja identificēšanu pēc sugas palaišanas dabā. Otro vietu ieguva Rūta Starka ar posteri, kas veltīts sienāžu sugu IUCN izvērtējumu rezultātiem Latvijā. Trešo vietu ieguva Ilze Matisone ar prezentāciju par jauno ošu audžu stāvokli Latvijā pēc to atmiršanas.

Datubāzu sesijas prezentētāju vidū tika balsots par vienu labāko prezentāciju, un šo balvu ieguva Jānis Kotāns, kura prezentācija bija veltīta nacionālajai datubāzei "OZOLS".

Foto: Jānis Ukass.

Konferencē kopumā tika sniegti 33 mutiskie ziņojumi, t.sk., 6 key-note lektoru prezentācijas un 27 posteru ziņojumi. Ar pasākuma prezentāciju tēmu daudzpusību iespējams iepazīties konferences Abstraktu grāmatā.

LIFE FOR SPECIES projekta dalībnieki konferencē sniedza 17 prezentācijas:

  1. Aunina L. et al., "Results of the extinction risk assessment of nationally protected vascular plant species in Latvia"
  2. Avotins A. et al., "Little and a lot of data, both with their own challenges: approaches used for the red listing of birds in Latvia"
  3. Ceirans A. et al., "Results of the extinction risk assessment of nationally protected vascular plant species in Latvia"
  4. Degtjarenko P. et al., "Results of the extinction risk assessment of nationally protected vascular plant species in Latvia"
  5. Ķerus V. et al., "Bird threat status: a step in setting priority"
  6. Ozols J. et al., "Present threats to and future of saproxylic beetles (Coleoptera) in the EU-importance forest habitat types in Latvia"
  7. Pilāts V.,  "Red List assessment of mammal species in Latvia"
  8. Telnov D. et al., "LIFE FOR SPECIES project contribution to the protection of rare and endangered species in Latvia: Results, challenges and next steps"
  9. Ukass J., Dzenis J., "Project LIFE FOR SPECIES actions to improve the quality and applicability of geospatial data on endangered species"

  1. Bojare A., Evarts-Bunders P., "Rare hawthorn species in Latvia and their protection status"
  2. Cera I., "Spider (Araneae) species assessed in accordance with IUCN criteria in Latvia: results and recommendations"
  3. Dāniele I., "New Red List of Latvian fungi (Agaricales s. l.) based on IUCN criteria"
  4. Kalnins M., Pīpkalēja Z., "Extinction risk assessment of the Latvian regional population of freshwater pearl mussel Margaritifera margaritifera (L.) (Mollusca: Bivalvia) in accordance with the IUCN criteria"
  5. Kalnins M., Pīpkalēja Z., "First national-level extinction risk assessments of Latvian dragonflies (Odonata) using the IUCN criteria"
  6. Ozolins D., "Assessment of some Latvian freshwater mollusc (Mollusca) species according to the IUCN criteria"
  7. Roze I., "Trifolium fragiferum L. - why is it endangered (EN) in Latvia?"
  8. Starka R., "Singing in the rain: IUCN assessment of Orthoptera species in Latvia"


Fotogrāfijas no konferences pieejamas šajā galerijā.

Liels paldies ikvienam pasākuma dalībniekam un organizatoru komandai par ieguldīto darbu konferences sekmīgā īstenošanā!

Konferences organizatoru komanda. Foto: Jānis Ukass.

Īpašs paldies brīvprātīgajiem: LU studentēm Jeļenai Mjagkovai, Barbarai Auzānei.

Konferenci organizēja LIFE FOR SPECIES projekts - LU Bioloģijas institūts sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi, Daugavpils Universitāti un Francijas Institūtu Latvijā.

Projekta finansētāji un partneri