Marta mēneša suga - apodziņš
Vai zini, kura ir vismazākā no Latvijā un Eiropā mītošajām pūcēm? Tā ir šī mēneša aizsargājamā suga - apodziņš (Glaucidium passerinum).






Galerijā apkopotas bildes, kas tika iesūtītas fotokonkursā "Zaļie dārgumi".
Apodziņš ir patiesi neliels - mājas strazda lielumā, ar samērā mazu, apaļu galvu. Mugurpuse tumšbrūna ar sīkiem, gaišiem raibumiem. Vēderpuse bālgana, ar brūnām garenām svītriņām. Sejas plīvurs neizteikts, raibs. Acis dzeltenas. Apodziņam nav ausu pušķu.
Vairāk par apodziņu lasi sugas faktu lapā. PDF versija pieejama šeit. Faktu lapas dizaina autore: Kristīna Bondare.
Līkais knābis pelēcīgi dzeltens. Pēdas proporcionāli ļoti lielas, kas ļauj pacelt gaisā un noturēt samērā lielu medījumu. Kājas un pirksti būrngandzelteni ar melniem nagiem. Suga identificējama pēc raksturīgas balss – dažādiem svilpieniem, kas ir sezonāli mainīgi, bet viena veida balsis var izdot abu dzimumu putni.
Līdz 21. gadsimta sākumam apodziņš Latvijā tika uzskatīts par reti sastopamu, jo tā uzskaite tāpat kā citām puču sugām tika veikta naktī. Taču atklājās, ka augstākā apodziņa aktivitāte ir diennakts krēslainajā laikā, kad aktīvi ir tā barības objekti – strupastes. Šis novērojums lika mainīt apodziņa izpētes metodes, un ļāva gūt precīzākus datus par tā sastopamību.

Sugas izplatības karte. Kartē attēloti tikai ligzdotāji. Autors: Jānis Ukass
Par nozīmīgāko apodziņa draudu Latvijā uzskatāma mežsaimnieciskā darbība, kas iznīcina dzīvotnes un rada traucējumu. Mežistrāde ligzdošanas laikā var novest pie ligzdu pamešanas. Ligzdošanas sekmes negatīvi var ietekmēt grauzēju populāciju sarukums. Traucējumu rada arī putnu provocēšana fotografēšanai un citiem mērķiem. Paredzams, ka Latvijas apodziņu populāciju negatīvi ietekmēs klimata pārmaiņas.
Apodziņš LIFE FOR SPECIES projektā novērtēts kā jutīga suga (VU).
Ja dodoties dabā ieraugi apodziņu, ziņo par novērojumu Dabas aizsardzības pārvaldei vai portālā Dabasdati.lv. Priecāsimies saņemt ziņas un fotogrāfijas ar sugas novērojumiem arī mūsu Facebook lapā.