Janvāra mēneša aizsargājamā suga - ūdensstrazds
Janvāra mēneša aizsargājamās sugas godā nonācis ūdensstrazds – Latvijā samērā parasts ziemotājs pie straujām un neaizsalstošām upēm, tomēr ļoti rets ligzdotājs.
Ūdensstrazds Cinclus cinclus ir līdz 20 cm garš, drukns un apaļīgs putns ar īsu asti un smailu knābi. Pa gabalu to var noturēt par apsnigušu upes akmeni, jo krūšu daļa ir balta, bet pārējais ķermenis – tumši brūns. Kā liecina putna nosaukums, ūdensstrazds ir pielāgojies dzīvei ūdens tuvumā – tas pārtiek no sīkiem ūdens dzīvnieciņiem (kukaiņu kāpuriem, sīkām zivtiņām, vēžiem), kurus noķer ienirstot ūdenī, staigājot pa upes gultni un rušinot grunti. Straujas, akmeņainas upītes ir ūdensstrazda dzīvotne.
Pasaulē ūdensstrazds sastopams Eirāzijas kontinentā, kalnu reģionos pie straujām un krāčainām upēm. Latvijā ziemot ierodas putni, kas ligzdo Skandināvijā, taču piemērotos klimatiskajos apstākļos ūdensstrazdi var izvēlēties ligzdot arī Latvijā. Ligzdu ūdensstrazds vij grūti pieejamās vietās klinšu vai mūra spraugās, zem tiltiem, kā arī labprāt ligzdo tam speciāli izvietotos būrīšos.
Suga iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, jo ūdensstrazds ir rets ligzdotājs Latvijā, pie tam, apdzīvo cilvēka maz pārveidotas, straujas un krāčainus upju posmus. IUCN dati liecina, ka ūdensstrazdu pasaules populācija ir sarūkoša.