Maija mēneša suga - Gaiļbiksīšu sīkraibenis

Foto: Karmena Roze

Maija izskaņā mūs pavada saulains, silts laiks, kas aicina ikvienu doties pie dabas un iepazīt Latvijas dabas daudzveidību. Vērīgākajiem dabas baudītājiem iespējams izdosies sastapt šī mēneša aizsargājamo sugu - gaiļbiksīšu sīkraibeni, jo sugas tauriņi lido no maija beigām līdz pat jūnija vidum.

Gaiļbiksīšu sīkraibeņa (Hamearis lucina) spārnu plētums tēviņiem ir 29-31 mm, mātītēm nedaudz lielāks - 31-34 mm. Spārni no virspuses rudi ar skaistu, tumšu rakstu. Spārnu apakšpuse brūna ar sarkaniem plankumiem, pakaļspārni mēdz būt ar baltiem plankumiem. Spārnu raksts tēviņiem un mātītēm atšķiras minimāli.

Foto: Karmena Roze

Gaiļbiksīšu sīkraibeņa tauriņi ir aktīvi dienas laikā un barojas ar ziedu nektāru. Savukārt sugas kāpuru barības augi ir prīmulu sugas, galvenokārt tieši gaiļbiksīte (Primula veris), no kā suga visticamāk arī ieguvusi savu latvisko nosaukumu. Gadā attīstās viena paaudze (dienvidos - divas paaudzes). Mātītes dēj 1-2 olas uz barības auga lapu apakšpuses. Kāpuri izšķiļas pēc 2 nedēļām, attīstās no jūnija līdz augustam. Pārziemo kūniņa.

Gaiļbiksīšu sīkraibenis ir plaši izplatīta suga Rietumeiropā, sastopams no Pireneju pussalas (Spānijas) un Apvienotās Karalistes līdz pat Balkāniem un Urāliem. Suga konstatēta Skandināvijas pussalā (Zviedrijas D-daļā), kā arī Igaunijā un Lietuvā.  Latvijā gandrīz visas sugas atradnes šobrīd koncentrējas valsts ziemeļrietumu daļā, apgabalā no Kandavas līdz Slīterei. 

Sugas izplatības karte Latvijā. Autors: Jānis Ukass

Gaiļbiksīšu sīkraibenis apdzīvo klajus biotopus - mežmalas, meža pļavas, ceļmalas, dod priekšroku biotopiem ar reljefu un kaļķainai augsnei.

Šī Latvijā ir paši aizsargājama suga. Pamatpopulācija sastopama īpaši aizsargājamās dabas teritorijās - Čužu purvā un Slīteres nacionālajā parkā. Sugu apdraud ekosistēmas izmaiņas un degradācija. 

Projektā gaiļbiksīšu sīkraibenis novērtēts kā stipri apdraudēta suga, kam pastāv ļoti augsts izmiršanas risks savvaļā (EN).

Ja kādreiz dodoties dabā ieraugi gaiļbiksīšu sīkraibeni - ziņo par novērojumu Dabas aizsardzības pārvaldei vai portālā Dabasdati.lv. Priecāsimies saņemt ziņas un fotogrāfijas ar sugas novērojumiem arī mūsu Facebook lapā.

Projekta finansētāji un partneri