Septembra mēneša suga - dzeltenais tārtiņš

Vai zini, kas ir sējas putns, jeb leišu vistiņa? Šie ir senie latviskie nosaukumi šī mēneša aizsargājamajai sugai - dzeltenajam tārtiņam (Pluvialis apricaria). Aicinām būt vērīgiem, un varbūt izdosies sugu pamanīt, jo šobrīd Latviju caurceļo tūkstoši tās pārstāvju.

Dzeltenais tārtiņš ir vidēji liels putns, kura ķermeņa garums ir 26-29 cm, spārnu izplētums 67–76 cm un svars 157—312 g. Putniņa dzīves ilgums vidēji ir 4 gadi, bet tas var sasniegt pat 10 gadus.

Dzeltenais tārtiņš. Foto autors: Edgars Trops
Dzeltenais tārtiņš. Foto autors: Edgars Trops

Pieaugušiem putniem riesta tērpā ķermeņa virspuse ir melna ar spilgti dzelteniem raibumiem, savukārt galvas apakšdaļa, rīkle, krūtis un vēders − melns. Apakšējās astes segspalvas − bālganas. Astes spalvas ir zaļgani melnas ar gaišām šķērssvītrām. No knābja pamata caur aci un tālāk gar kaklu uz leju stiepjas balta svītra.

Foto autors: Roland Neumann

Rudenī dzeltenie raibumi ir neuzkrītoši, kakls − zaļgandzeltens ar pelēkiem vai melniem raibumiem. Jaunajiem putniem ķermeņa virspuse ir brūngana ar zaļgandzelteniem raibumiem. Knābis īss un melns.

Putns galvenokārt barojas ar kukaiņiem, piemēram, vabolēm un tauriņu kāpuriem. Tomēr tā uzturā var atrast arī citus bezmugurkaulniekus, sēklas, ogas un pat gliemjus. Dzeltenais tārtiņš barību mēdz meklēt arī naktīs.

Foto autors: Mike Pennington

Dzeltenie tārtiņi veido monogāmus pārus, kuros paliek uz visu mūžu. Katrā ligzdošanas sezonā tie veido tikai vienu perējumu. Lai gan parasti dzeltenie tārtiņi ligzdo atsevišķi, dažkārt to ligzdas var atrasties mazāk kā 100m attālumā viena no otras.

Katrs pāris cieši piesaista sevi noteiktai ligzdošanas vietai un aizsargā to no citiem putniem, bet barību bieži vien meklē arī ārpus savas ligzdas teritorijas.

Dzeltenā tārtiņa olas. Foto autors: Roger Culos

Dzeltenā tārtiņa ligzda ir sekla iedobe zemē, kas tiek izklāta ar sūnām un dažādiem citiem augiem. Katrā dējumā ir 2-5 olas, ko var atpazīt pēc to gaiši brūnās krāsas, ko rotā melni plankumi.

Olu inkubācijas periods ilgst no 28 līdz 31 dienai, un abi vecāki rūpējas gan par olām, gan par izšķilušajiem putnēniem. Putnēni ir ligzdbēgļi un neilgi pēc izšķilšanās aktīvi seko saviem vecākiem, un sāk paši meklēt ēdienu. Mazuļu apspalvojums izaug 25 -33 dienu vecumā, un drīz pēc tam putnēni kļūst patstāvīgi. Dzeltenie tārtiņi dzimumbriedumu sasniedz 2 gadu vecumā.

Sugas izplatības karte Latvijā. Autors: Jānis Ukass

Dzeltenais tārtiņš ir gājputns, kas ziemo Rietumeiropā un Vidusjūras reģionā. Nelielā skaitā ziemo arī Latvijā. Dzeltenie tārtiņi parasti ziemo lauksaimniecības tīrumos, saldūdens ūdenstilpju krastos, mitrās pļavās. Sugas ligzdošanas areāls sniedzas no Grenlandes pāri Eiropas ziemeļu daļai līdz pat Sibīrijas ziemeļiem. Latvijas ligzdojošā populācija ir 260–550 pāru.

Ja dodoties dabā ieraugi dzelteno tārtiņu - ziņo par novērojumu Dabas aizsardzības pārvaldei vai portālā Dabasdati.lv. Priecāsimies saņemt ziņas un fotogrāfijas ar sugas novērojumiem arī mūsu Facebook lapā.

Izmantotie avoti:

“Gada Putns. Dzeltenais Tārtiņš - Latvijas Ornitoloģijas Biedrība.” 2018. Latvijas Ornitoloģijas Biedrība. https://www.lob.lv/programmas/sugas/gada-putns/gada-putns-arhivs/gada-putns-dzeltenais-tartins/. ‌

Projekta finansētāji un partneri